Trawy - Zawady.com.pl 
Trawy - zawady.com.pl

Rosnąca popularność traw ozdobnych w ogrodach, skłoniła nas do wyodrębnienia tej grupy roślin, spośród innych bylin. To szczególne zainteresowanie  jest spowodowane po pierwsze łatwością w uprawie, a po drugie bogactwem zastosowań.

Trawy nie mają wygórowanych wymagań, a różnorodność gatunków i odmian pozwala na dopasowanie rodzaju trawy do siedliska oraz naszych potrzeb. Ich pielęgnacja również nie jest skomplikowana i zazwyczaj ogranicza się do podlewania, nawożenia i wiosennego przycięcia. Niewątpliwą zaletą jest tempo wzrostu- większość traw rośnie szybko, dlatego też dekoracyjny efekt jest osiągany w krótkim czasie, dodatkowo możliwe jest dzielenie egzemplarzy i przesadzanie w nowe miejsca.

Jeśli chodzi o zastosowanie traw ozdobnych, to jest ono bardzo szerokie. Gatunki wysoko rosnące mogą  tworzyć  tło dla innych roślin, być samodzielnymi soliterami lub tworzyć tymczasowe żywopłoty. Niższe trawy natomiast dobrze sprawdzają się w kompozycjach rabatowych, zarówno złożonych z samych traw, jak również mieszanych. Często także dekorują skalniaki, bądź brzegi oczek wodnych. Wyjątkowość traw polega na ich dekoracyjności przez cały sezon – wiosną szybko rosną i uzyskują docelową wysokość, przez co szybko zdobią ogród, latem pojawiające się kwiatostany dodają uroku, natomiast jesienią i zimą zachowując liście oraz kwiatostany ubarwiają ponury ogród.
Trawy mogą być wykorzystywane nie tylko do uprawy gruntowej. Coraz częściej sadzi się je w pojemnikach ustawionych na przykład w miejscach wypoczynku, gdzie dodają, pod wpływem wiatru, elementu ruchu i powodują powstawanie uspakajającego dźwięku.

W naszym Centrum Ogrodniczym trawy ozdobne stanowią bardzo ważny, i wciąż powiększający się element oferty. Są one bardzo różnorodne pod względem wielkościowym. Zaczynając od niskich, kilkunastocentymetrowych traw np. kostrzewy miotlastej ‘Teddy Bear’ – tworzącej zwarte zielone kępy, aż chciałoby się powiedzieć poduchy, kostrzewy sinej ‘Azurit’ – o niebieskim wybarwieniu liści, czy rozplenicy japońskiej ‘Little Bunny’- wyglądającej jak miniaturka rozplenicy japońskiej. Poprzez trawy ozdobne o średniej wielkości jak np. rozplenica japońska ‘Hameln’, mozga trzcinowata czy proso rózgowate. Kończąc na trawach wysokich i bardzo wysokich takich jak : miskant chiński ‘Zebrinus’ – o liściach w poprzeczne biało-żółte pasy, spartyna grzebieniasta ‘Autreomarginata’ – z ciemnozielonymi liśćmi z żółtym obrzeżeniem, miskant olbrzymi dorastający do 4 metrów wysokości Również gama kolorystyczna jest szeroka i mieści się od żółtych hakonechloi i turzyc Variegata, przez zielone rozplenice, drżączki, trzcinniki, miskanty,  niebieskawe kostrzewy i wydmuchrzyce aż po czerwone imperaty.




Nasz newsletter

dodaj swój email

Otrzymasz informację o nowej sezonowej ofercie, promocjach i wyprzedażach


Podany przez Ciebie adres e-mail może stanowić Twoje dane osobowe. W takim wypadku administratorem Twoich danych osobowych jest PHUsługowa "Świat Roślin" S.C. Maciej i Krzysztof Janku, z siedzibą w Poznaniu (adres siedziby i adres do doręczeń: ul. Zawady 19, 61-001 Poznań), tel: +48 61 875 86 31, email: centrum@zawady.com.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.