Pnącza - Zawady.com.pl 
Pnącza  - zawady.com.pl

Pnącza to rośliny mogące rosnąć po podporach lub zadarniające ziemię. Nazywane są roślinami plastycznymi, ponieważ oddają kształt podpory, którą pokrywają. Częstym ich zadaniem jest zakrycie mało estetycznych elementów lub osłona przed wzrokiem ludzi z zewnątrz. Stosuje się je także  jako zielony akcent w miejscach, w których  ze względu na ograniczoną przestrzeń, niemożliwe jest posadzenie drzew lub krzewów. Zielone ściany mogą stanowić element dekoracyjny, ale również być idealnym tłem dla innych roślin. Dodatkowo, rośliny pnące, takie jak np. bluszcz, dzięki zdolności do wzrostu w głębokim cieniu, wykorzystuje się  jako warstwę okrywową pod koronami drzew.
Wielokrotnie pytają nas Państwo, które pnącza mogą piąć się po murze same, a które wymagają dodatkowych podpór.

Po gładkiej powierzchni piąć się mogą rośliny takie ja: bluszcz, winobluszcz, hortensja pnąca, przywarka i milin. Inne gatunki wymagają konstrukcji w postaci pergoli, trejaży czy krat.
Inną nurtującą kwestią jest temat pnączy zimozielonych. Jedynym krajowym zimozielonym pnączem jest bluszcz pospolity. Niestety inne gatunki zrzucają liście na zimę.

W Centrum Ogrodniczym ZAWADY oferujemy szeroki wybór pnączy, zarówno dekoracyjnych jak i użytkowych, o jadalnych owocach. Jednym z najpiękniejszych kwitnących pnączy, które posiadamy w swoim asortymencie jest glicynia (wisteria, słodlin), posiadająca urzekające kwiatostany w kolorach bieli, różu, oraz różnych odcieniach fioletu. Jej kwiaty można podziwiać w maju oraz czerwcu, w zależności od odmiany. Kolejnym pnączem o prześlicznych kwiatach jest milin amerykański. Jest rośliną silnie rosnącą, potrzebującą do obfitego kwitnienia stanowisk słonecznych. W sierpniu obsypany jest trąbkowymi kwiatami w kolorze żółtym, pomarańczowym, czerwonym lub szkarłatnym. Również powojniki zachwycają bogactwem barw kwiatów - istnieją w prawie wszystkich kolorach, na dodatek istnieją odmiany dwukolorowe, np. z obrzeżem lub paskiem na środku płatka w innym kolorze. Każdy może wybrać coś dla siebie z tak obszernej oferty. Ciekawe kwiaty posiada wiciokrzew - długie rurki, często z wywiniętymi blaszkami kwiatowymi, w kolorze białym, żółtym, szkarłatnym lub fioletowym. Nie są wymagające co do podpór, świetnie się wspinają po drzewach, ścianach, kratach, bramkach, łukach, altanach itp. Miłośnikom hortensji proponujemy - hortensję pnącą, o białych kwiatostanach. Jest silnie rosnącym pnączem, przyrost to nawet 1 metr rocznie, lubiąca stanowiska półcieniste. Hortensja pnąca potrzebuje silnych podpór np. duże drzewa czy mur.

Pnącza mogą być również posiadać ozdobne liście np. bluszcz, winobluszcz, winorośl japońska czy kokornak wielokolistny. Kolejna grupa pnączy posiada jadalne owoce i są to przede wszystkim sadzonki winorośli, dostępne w wielu odmianach. Również inne, mniej znane gatunki, które z roku na rok coraz częściej są wybierane przez klientów, jak na przykład aktinidia (czyli mini kiwi), czy też cytryniec chiński.
Nasz newsletter

dodaj swój email

Otrzymasz informację o nowej sezonowej ofercie, promocjach i wyprzedażach


Podany przez Ciebie adres e-mail może stanowić Twoje dane osobowe. W takim wypadku administratorem Twoich danych osobowych jest PHUsługowa "Świat Roślin" S.C. Maciej i Krzysztof Janku, z siedzibą w Poznaniu (adres siedziby i adres do doręczeń: ul. Zawady 19, 61-001 Poznań), tel: +48 61 875 86 31, email: centrum@zawady.com.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.