Usługa dostawy i sadzenia roślin - Zawady.com.pl 
Usługa dostawy i sadzenia roślin - zawady.com.pl

Zajmujemy się dostawą dużych okazów roślin bądź dowozem większej ilości materiału roślinnego na zamówienie klienta. Robimy to od lat, stoi za nami wiedza i doświadczenie oraz zaplecze maszynowe, co gwarantuje właściwy i bezpieczny przewóz żywych roślin w zdrowym stanie. Równie fachowo podchodzimy do spraw związanych z sadzeniem materiału roślinnego.

Podczas przygotowywania rośliny do dostawy zwracamy szczególną uwagę, aby bryła korzeniowa oraz pędy rośliny były prawidłowo zabezpieczone. Zależy nam, aby ładunek w postaci drzew lub krzewów nie uległ uszkodzeniom mechanicznym podczas przewozu. Zabezpieczamy również rośliny przed przesuszeniem w sezonie wegetacyjnym i przed przemarznięciem w stanie spoczynku zimą, co ma szczególne znaczenie przy dostawie na większe odległości.

Mniejsze rośliny przewożone są w pojemnikach, natomiast większe okazy w jutach szkółkarskich lub jutach zabezpieczonych drucianą siatką. W okresie jesiennym oraz wczesną wiosną możliwe się również dostawy roślin z gołym korzeniem. Już w szkółce wybieramy egzemplarze o silnym systemie korzeniowym, aby bez szwanku przeżyły transport i sadzenie w nowym miejscu. Rośliny te są bardzo dobrze zabezpieczane od momentu wykopania z ziemi, poprzez dostawę do momentu posadzenia.
Po przewiezieniu roślin, następuje sadzenie, które jest jednym z kluczowych zabiegów dla przyjęcia się roślin oraz jej późniejszego prawidłowego wzrostu. Sadzenie materiału roślinnego bez bryły korzeniowej, z bryłą korzeniową lub z pojemnika nieznacznie różnią się od siebie.

Rośliny z gołym korzeniem, czyli bez bryły ziemi, zawsze sadzimy jesienią lub wczesną wiosną. Daje nam to gwarancję, że rośliny są jeszcze w stanie "uśpionym" i lepiej zniosą przesadzenie. Do posadzenia zawsze stosujemy wilgotną, żyzną, pulchną ziemię.
Rośliny z bryłą ziemi (iglaste, zimozielone i duże egzemplarze) sadzimy jesienią, lub wiosną – zawsze w stanie spoczynku. Warunkiem przyjęcia się rośliny jest to, aby bryła była dobrze przerośnięta drobnymi korzeniami włosowatymi, zwarta, wilgotna, nie przesuszona, proporcjonalna do nadziemnej części rośliny.

Roślinę z bryłą korzeniową zabezpieczoną jutową tkaniną, lub jutą i siatką drucianą sadzimy (co ważne) nie usuwając jej. Rozcinamy jedynie silnie zaciśniętą siatkę tuż przy szyjce korzeniowej, dopiero po włożeniu rośliny do dołu.  Roślinę zasypujemy żyzną ziemią. Po ubiciu ziemi wokół bryły korzeniowej, w miarę możliwości, obficie podlewamy roślinę. Należy pamiętać, iż niektóre gatunki np. różaneczniki czy magnolie, nie lubią mocnego ubicia ziemi, i posiadają łatwo łamiące się korzenie.

Rośliny uprawiane w pojemnikach sadzimy praktycznie przez cały rok, za wyjątkiem, kiedy gleba jest zamarznięta. W przypadku, gdy po zdjęciu pojemnika na powierzchni bryły korzenie tworzą gęstą, zbitą strukturę w kilku miejscach delikatnie je rozluźniamy, a nawet przycinamy, jeśli zachodzi taka potrzeba. Do przygotowanego dołu wsadzamy roślinę, zasypujemy żyzną ziemią i obficie podlewamy. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy rośliny są w pełni wegetacji. Nowo posadzone egzemplarze wymagają szczególnej opieki w pierwszych kilku tygodniach, po zasadzeniu, należy przede wszystkim nie doprowadzić do przeschnięcia bryły korzeniowej.
Nasz newsletter

dodaj swój email

Otrzymasz informację o nowej sezonowej ofercie, promocjach i wyprzedażach


Podany przez Ciebie adres e-mail może stanowić Twoje dane osobowe. W takim wypadku administratorem Twoich danych osobowych jest PHUsługowa "Świat Roślin" S.C. Maciej i Krzysztof Janku, z siedzibą w Poznaniu (adres siedziby i adres do doręczeń: ul. Zawady 19, 61-001 Poznań), tel: +48 61 875 86 31, email: centrum@zawady.com.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.