Pielęgnacja bambusów - Zawady.com.pl 
Pielęgnacja bambusów - zawady.com.pl

Kupiliście bambusy, ale nie wiecie jak o nie dbać lub gdzie będzie najlepsze miejsce aby je posadzić? Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości i opowiedzieć trochę o pielęgnacji.

Nasze egzotyczne rośliny, bo chyba nikt nie wątpi w to, że są egzotyczne, potrzebują warunków choć trochę zbliżonych do tych z których pochodzą. Dlatego przed kupnem zwróćcie uwagę na:

Słońce. Większość oferowanych przez nas bambusów drzewiastych (Fyllostachys) dobrze radzi sobie na pełnym słońcu oraz w półcieniu, natomiast bambusy krzewiaste ( Fargesia) mogą rosnąć w półcieniu. Na pełnym słońcu, pomimo częstego podlewania, mogą zwijać liście w reakcji obronnej na nadmiar słońca. Pamiętajmy o tym przy wyborze roślin.

Gleba. Po dokonaniu wyboru miejsca oraz rośliny, konieczne jest przygotowanie ziemi pod bambusa. Mieszankę tą wykonujemy z ziemi torfowej (ponieważ lubią one kwaśną ziemię), drobno zmieloną korę oraz perlit lub żwir (aby ziemia była przepuszczalna, korzenie bambusów nie lubią stojącej wody w gruncie). Do tak przygotowanego gruntu możemy posadzić nasza roślinę.

Woda. Krótko. Bambusy lubią wilgotne podłoże, nie znoszą przesuszenia ani wody stojącej np. w doniczce.

Nawożenie. Ponieważ bambusy bardzo szybko przyrastają na wysokość, czasami nawet połowę wysokości dorosłej rośliny, zużywają dużo składników pokarmowych. Do dobrego wzrostu potrzebna im jest duża dawka azotu, głównie wiosną. Nasze żarłoczne rośliny możemy dokarmiać również nawozami organicznymi.

Zimowanie W ciepłe zimy wystarczy okryć korzenie (ziemię) suchymi liśćmi, ponieważ to najważniejsza część naszego bambusa. Natomiast w mroźniejsze zimy dodatkowo górną część należy okryć agrowłókniną, słomą, sianem czy matą trzcinową. Szczególnie w przydatku bambusów w donicy, gdzie dostęp do wody jest ograniczony, gdy temperatury zimą są dodatnie, nie zapominajmy o podlewaniu bambusów. Nasze cudeńka pozostawiają częściowo liście, a więc pobierają wodę.

Ale nie zrażajcie się ilością wymagań, rozłożone są przecież na cały sezon. Ilość pracy jest stosunkowo podobna, jak przy innych roślinach w Waszym ogrodzie. Odwdzięczą się Wam pięknym wyglądem przez cały sezon, również zimą!

Nasz newsletter

dodaj swój email

Otrzymasz informację o nowej sezonowej ofercie, promocjach i wyprzedażach


Podany przez Ciebie adres e-mail może stanowić Twoje dane osobowe. W takim wypadku administratorem Twoich danych osobowych jest PHUsługowa "Świat Roślin" S.C. Maciej i Krzysztof Janku, z siedzibą w Poznaniu (adres siedziby i adres do doręczeń: ul. Zawady 19, 61-001 Poznań), tel: +48 61 875 86 31, email: centrum@zawady.com.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.